ЗОЛОТОПОТІЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Тернопільська область, Чортківський район
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

 Про внесення змін до програми  фінансової підтримки комунального некомерційного підприємства  «Золотопотіцький центр первинної  медикосанітарної допомоги » Золотопотіцької селищної  ради на 2021-2023 р..

Дата: 01.07.2022 16:53
Кількість переглядів: 31

 

 

УКРАЇНА

 ЗОЛОТОПОТІЦЬКА   СЕЛИЩНА   РАДА

              ЧОРТКІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

21 сесія

 

Рішення №

 

__ __ липня 2022 року                                                            смт. Золотий Потік

                                                                                                                                                                         

 Про внесення змін до програми  фінансової підтримки

комунального некомерційного підприємства

 «Золотопотіцький центр первинної  медикосанітарної допомоги »

Золотопотіцької селищної  ради на 2021-2023 р..

 

       Розглянувши розроблену та затверджену Програму фінансової підтримки комунального некомерційного підприємства «Золотопотіцький центр первинної  медико-санітарної допомоги» Золотопотіцької селищної  ради на 2021-2023 р.р. (зі змінами прийнятими рішенням сесії Золотопотіцької селищної ради №1958 від 29.03.2022р.)  та врахувавши зміни  у фінансуванні заходів для реалізації Програми,  керуючись ст. 26, ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Золотопотіцька селищна рада

               

                                                             ВИРІШИЛА:

 

1.     Внести зміни до Програми фінансової підтримки комунального некомерційного підприємства «Золотопотіцький центр первинної  медико-санітарної допомоги» Золотопотіцької селищної  ради на 2021-2023 р.р. затвердженої  рішенням 11-ої сесії № 717 від 14 червня 2021року «Про затвердження програми розвитку та фінансової підтримки комунального некомерційного підприємства «Золотопотіцький центр первинної  медикосанітарної допомоги » Золотопотіцької селищної ради на 2021-2023р.

 

      2. Видатки, пов’язані з ралізацією програми, здійснити за рахунок коштів,    

      передбачених у бюджеті  Золотопотіцької селищної ради на відповідні роки.

 

      3.    Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну  комісію    

      з питань освіти, науки, культури, мови, прав національних меншин,      

      міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та    

      туризму, соціального   захисту, охорони здоров’я, материнства та дитинства.

 

 

          Т.в.о. селищного  голови                                          Уляна     ДЕМ'ЯНЧУК

 

                                                                                                                                     Додаток 1

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішенням сесії Золотопотіцької селищної ради №               від   ___   ___   2022року

 

Т.в.о селищного голови _____________ Уляна ДЕМ’ЯНЧУК

 

 

ПРОГРАМА ФІНАНСОВОЇ ПІДТРИМКИ КОМУНАЛЬНОГО
НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ЗОЛОТОПОТІЦЬКИЙ  ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО - САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ»

ЗОЛОТОПОТІЦЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ

НА 2021-2023 РОКИ

 

                                                      ПАСПОРТ ПРОГРАМИ

 

1.

Ініціатор розроблення

Програми

     Золотопотіцька селищна рада ,  КНП  «Золотопотіцький центр первинної медико-санітарної допомоги»      Золотопотіцької селищної ради.

2.

Розробник Програми

  КНП  «Золотопотіцький центр первинної медико-санітарної допомоги»

      Золотопотіцької селищної ради.

3.

Співрозробники Програми

     Фінансовий відділ Золотопотіцької     

     селищної ради

4.

Відповідальний виконавець Програми

     Золотопотіцька селищна рада ,  КНП  «Золотопотіцький центр первинної медико-санітарної допомоги»      Золотопотіцької селищної ради.

5.

Учасники Програми

  КНП  «Золотопотіцький центр первинної медико-санітарної допомоги»

      Золотопотіцької селищної ради.

6.

Термін реалізації Програми

З 01.07.2021р.  по 31.12.2023 р.

7.

Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми

Державний, місцеві бюджети та інші кошти, не заборонені чинним законодавством

8.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, з урахуванням потреби до кінця 2021-2023 роки

10 533 тис. грн.

Загальний обсяг фінансових ресурсів фінансової підтримки до кінця року може змінюватися в залежності від змін в штатному розписі, від цін на енергоносії та іншого

 

                                                       1.Загальні положення

 

Комунальне некомерційне підприємство «Золотопотіцький центр первинної медико-санітарної допомоги» Золотопотіцької селищної  ради (КНП «Золотопотіцький центр ПМСД»ЗПСР) створено за рішенням Золотопотіцької селищної ради (далі — Засновник) від 28 січня 2021 року №169.

Програма розроблена на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Бюджетного кодексу України, Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та інших нормативно-правових актів.

У Програмі визначено цілі розвитку КНП «Золотопотіцький центр ПМСД» ЗПСР. Програмою визначено основні завдання, вирішення яких сприятимуть наданню кваліфікованої медичної допомоги мешканцям Золотопотіцької  територіальної громади.

Комунальне некомерційне підприємство належить до сфери управління Золотопотіцької селищної ради (далі — Засновник).

Комунальне некомерційне підприємство підзвітне і підконтрольне Засновнику.

Підприємство є самостійним господарюючим суб’єктом із статусом комунального некомерційного підприємства та наділено усіма правами юридичної особи.  

Підприємство має самостійний баланс, здійснює фінансові операції через розрахунковий рахунок в Бучацькому управлінні державної казначейської служби України та розрахункові рахунки в установі банку.

Підприємство здійснює господарську некомерційну діяльність, яка не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів та спрямовану на досягнення, збереження, зміцнення здоров'я населення та інші соціальні результати.

 Штатний розпис становить 50.25 одиниць:

 

П/П

     Найменування посад

  Кількість штатних одиниць

 

   1.

Директор КНП

                       1

 

    2.

Бухгалтер

                       2

 

    3.

Кадровик

                       1

 

    4.

Уповноважена особа по закупівлях

                     0.5

 

    5.

Статист медичний

                    0.5

 

    6.

Інженер з охорони праці

                    0.5

 

    7.

Інженер - програміст

                    0.5

  

    8.

Оператор комп’ютерного набору

                    0.25

  

     9.

Лікарі

                      8

 

     10.

Старша медична сестра

                       1

 

     11

Середній медичний персонал

                     30

 

     12.

Водій

                      2

 

     13.

Молодша медична сестра (санітарка – прибиральниця)

                      3

 

Всього

                     50.25

 

 

  1. Опис проблеми, на розв’язання якої спрямована програма

Одним із пріоритетних напрямків діяльності КНП «Золотопотіцький центр ПМСД» ЗПСР є здійснення медичної практики, надання медичної допомоги, провадження господарської та іншої діяльності відповідно законодавчих актів України.

У 2017 році за ініціативи Уряду та Міністерства охорони здоров’я України розпочався активний процес реформування медичної галузі. Протягом 2017-2020 років  на державному рівні прийнятий ряд нормативно-правових актів, які забезпечили старт реформам в галузі охорони здоров’я.

Основним медичним закладом для надання первинної медичної допомоги мешканцям Золотопотіцької територіальної громади визначено «Золотопотіцький центр первинної медико-санітарної допомоги» Золотопотіцької селищної  ради.

 Комунальне некомерційне підприємство не має власних обігових коштів для забезпечення в повному обсязі оплати заробітної плати з нарахуваннями, оплати за спожиті енергоносії та комунальні послуги, придбання матеріалів для виконання робіт по утриманню, по підготовці до роботи в осінньо-зимовий період, придбання необхідних технічних засобів, оновлення матеріальної бази підприємств за рахунок капітальних вкладень та інші.

Відповідно до ст. 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад належать видатки на охорону здоров'я, а саме первинну медичну допомогу (медичні амбулаторії, фельдшерсько-акушерські і фельдшерські пункти, центри первинної медичної (медико-санітарної) допомоги та інші заклади охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу).

Статтею 18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» передбачено, що фінансове забезпечення охорони здоров’я може здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб, а також з інших джерел, не заборонених законом. Кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, призначені на охорону здоров’я, використовуються, зокрема, для забезпечення медичної допомоги населенню, фінансування державних цільових і місцевих програм охорони здоров’я та фундаментальних наукових досліджень у цій сфері.

Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги те, що на даний час новоутворене КНП не уклало договір із Національною службою здоров’я України, то в умовах чинного законодавства, до моменту підписання даного договору, можуть бути застосовані наступні варіанти фінансування:

  • шляхом фінансування з бюджету Золотопотіцької селищної ради з використанням програмно-цільового методу (за відповідною бюджетною Програмою);
  • шляхом надання фінансової підтримки з інших джерел незаборонених чинним законодавством.
  1. Мета програми

Основною метою діяльності КНП «Золотопотіцький центр первинної медико-санітарної допомоги» Золотопотіцької селищної  ради є медична практика, для реалізації державної політики в сфері охорони здоров’я, забезпечення медичного обслуговування населення шляхом надання йому медичних послуг в порядку та обсязі, встановлених законодавством.

Покращення якості медичної допомоги можливо лише при впровадженні нових інноваційних методів лікування, закупівлі сучасного медичного обладнання та матеріальній мотивації праці медичних працівників. Досягнення даної мети можливо лише за умови раціонального використання наявних фінансових та кадрових ресурсів, консолідації бюджетів різних рівнів для оплати послуг, які будуть надаватися КНП

«Золотопотіцький центр первинної медико-санітарної допомоги» Золотопотіцької селищної  ради.

Основним підходом до концепції реформування є створення належних відповідних умов надання якісної, своєчасної медичної допомоги.

При даних умовах кошти на фінансування галузі охорони здоров’я будуть поділятися через новий, сучасний механізм закупівлі медичних послуг. Відбувається перехід від фінансування постатейних кошторисів закладів охорони здоров’я — бюджетних установ, розрахованих відповідно до їх існуючої інфраструктури (кількості ліжок, персоналу тощо), до оплати за

результат (тобто фактично пролікованих випадків або приписаного населення) закладам, які перетворюються на автономних постачальників цих послуг.

Одним з основних заходів впровадження реформи фінансування системи охорони здоров’я є забезпечення реорганізації державних та комунальних медичних закладів у повноцінні суб’єкти господарської діяльності — державні та комунальні некомерційні підприємства.

Таким чином, в подальшому буде запроваджено принцип «гроші ходять за пацієнтом», а не за інфраструктурою закладів охорони здоров’я та іншими надавачами послуг, що в свою чергу створює всі умови для повноцінного розвитку КНП «Золотопотіцький центр первинної медико-санітарної допомоги» Золотопотіцької селищної  ради Обґрунтування шляхів розв’язання

                              

 

                          4. Проблеми, строки виконання програми

 

Для досягнення мети цієї Програми пропонується надання кваліфікованої медичної допомоги у відповідності з договорами про надання медичних послуг мешканцям Золотопотіцької ТГ.

Виконання Програми здійснюється згідно затвердженого плану фінансової підтримки на 2021– 2023р.р., з урахуванням змін до чинного законодавства.

Основними шляхами розв’язання проблем є:

  • пріоритетний розвиток первинної медико-санітарної допомоги;
  • удосконалення надання невідкладної медичної допомоги населенню району;
  • укріплення та оновлення матеріально-технічної бази;
  • поліпшення забезпечення кваліфікованими медичними кадрами;
  • оплата комунальних послуг та енергоносіїв;
  • фінансування заробітної плати і нарахування на оплату праці, фінансове   

стимулювання працівників ;

  • фінансування закупівлі сучасного медичного обладнання;
  • забезпечення належного фінансування потреб первинної ланки.

 

5. Напрями діяльності та заходи Програми

 

     Основною метою Підприємства є надання первинної медичної допомоги та здійснення управління медичним обслуговуванням населення, що проживає на території Золотопотіцької територіальної громади та інших громад і населених пунктів, а також вжиття заходів з профілактики захворювань населення та підтримки громадського здоров’я.

     Відповідно до поставленої мети предметом діяльності Підприємства є:

- медична практика з надання первинної медичної допомоги населенню;

- організація надання первинної медичної допомоги у визначеному законодавством порядку, в тому числі надання невідкладної медичної допомоги в разі гострого розладу фізичного здоров’я пацієнтам, які не потребують екстреної, вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;

- проведення профілактичних щеплень;

- забезпечення права громадян на вільний вибір лікаря з надання первинної медичної  допомоги у визначеному законодавством порядку;

- планування, організація, участь та контроль за проведенням профілактичних оглядів та диспансерного спостереження населення, здійснення профілактичних заходів, у тому числі безперервне відстеження стану здоров’я пацієнта з метою своєчасної профілактики, діагностики та забезпечення дієвого лікування хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів;

- консультації щодо профілактики, діагностики, лікування хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів, а також щодо ведення здорового способу життя;

- взаємодія з суб’єктами надання вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги з метою своєчасного діагностування та забезпечення дієвого лікування хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів з урахуванням особливостей стану здоров’я пацієнта;

- організація відбору та спрямування хворих на консультацію та лікування до закладів охорони здоров’я та установ, що надають вторинну (спеціалізовану) та третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу, а також відбору хворих на санаторно-курортне лікування та реабілітацію у визначеному законодавством порядку;

- забезпечення дотримання принципів доказової медицини та галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;

- упровадження нових форм та методів профілактики, діагностики, лікування та реабілітації захворювань та станів;

- організація стаціонарозамінних форм надання медичної допомоги;

- проведення експертизи тимчасової непрацездатності та контролю за видачею листків непрацездатності;

- направлення на МСЕК осіб зі стійкою втратою працездатності;

- участь у проведенні інформаційної та освітньо-роз’яснювальної роботи серед населення щодо формування здорового способу життя;

- участь у державних та регіональних програмах щодо організації пільгового забезпечення лікарськими засобами населення у визначеному законодавством порядку та відповідно до фінансового бюджетного забезпечення галузі охорони здоров’я;

- участь у державних та регіональних програмах щодо скринінгових обстежень, профілактики, діагностики та лікування окремих захворювань у порядку визначеному відповідними програмами та законодавством.

- участь у визначенні проблемних питань надання первинної медичної допомоги у територіальній громаді та шляхів їх вирішення;

- надання рекомендацій органам місцевого самоврядування щодо розробки планів розвитку первинної медичної допомоги у територіальній громаді;

- визначення потреби структурних підрозділів Підприємства та населення у лікарських засобах, виробах медичного призначення, медичному обладнанні та транспортних засобах для забезпечення населення доступною, своєчасною та якісною медичною допомогою;

- моніторинг забезпечення та раціональне використання лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичного обладнання та транспортних засобів;

- забезпечення підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників Підприємства;

- залучення кваліфікованих медичних працівників для надання первинної медичної допомоги, в тому числі лікарів, що працюють як фізичні особи – підприємці, підтримка професійного розвитку медичних працівників;

- закупівля, зберігання та використання ресурсів, необхідних для надання медичних послуг, зокрема лікарських засобів, обладнання та інвентарю;

- координація діяльності лікарів із надання первинної медичної допомоги з іншими суб’єктами надання медичної допомоги, зокрема закладами вторинної та третинної медичної допомоги, санаторіїв, а також з іншими службами, зокрема соціальними службами та правоохоронними органами;

- надання платних послуг з медичного обслуговування населення відповідно до чинного законодавства України;

- оплата виготовлення та надання кваліфікованих електронних довірчих послуг, доступів до онлайн сервісів медичних інформаційних систем,  інформаційно-телекомунікаційних систем,

- забезпечення лабораторної діагностики у закладі або на умовах договору підряду, передбаченої відповідною специфікацією надання медичних послуг,

- заходи пов’язані з наданням медичної допомоги, придбання та забезпеченням виробами медичного призначення та медикаментами хворих онкологічними захворюваннями, інвалідів 1-2 груп та хворих на орфанні захворювання;

Та інші витрати необхідні для забезпечення діяльності підприємства.

- інші функції, що випливають із покладених на Підприємство завдань.

       Підприємство може бути клінічною базою вищих медичних навчальних закладів усіх рівнів акредитації та закладів післядипломної освіти.

 

6. Фінансова підтримка виконання програми

Фінансове забезпечення Програми здійснюється відповідно до законодавства України за рахунок:

  • коштів місцевого бюджету ;
  • коштів державного бюджету;
  • надання підприємством платних послуг;
  • інших джерел фінансування не заборонених законодавством України. Кошти, отримані у вигляді фінансової підтримки, використовуються

Підприємством на виконання запланованих заходів Програми, в тому числі:

оплата заробітної плати із нарахуваннями на заробітну плату працівників КНП, а також придбання паливно-мастильних матеріалів та інші витрати пов’язані з утриманням автотранспорту;

фінансове стимулювання працівників КНП «Золотопотіцький центр ПМСД » ЗПСР (преміювання, надбавки, оплата інтенсивності роботи та інші  виплати згідно діючого законодавства) за результатами виконання посадових обов’язків у відсотковому співвідношенні до посадового окладу, або в окремо вираженій сумі;

зміцнення матеріально-технічної бази підприємства;

оснащення необхідним медичним обладнанням;

оплата за спожиті енергоносії;

придбання матеріалів, запасних частин, оплата робіт, послуг для стабільної роботи підприємства та підготовка його до роботи в осінньо- зимовий період, тощо;

оплата адміністративних витрат для забезпечення діяльності КНП та виконання покладених на нього завдань

видатки пов’язані із отриманням ліцензії на здійснення діяльності та виготовлення печатки КНП.

подолання наслідків стихії, надзвичайних ситуацій та аварій;

на видатки щодо зменшення енерговитрат за рахунок встановлення енергозберігаючого обладнання, придбання та повірки приладів обліку;

виконання заходів місцевих програм надання населенню медичних послуг;

забезпечення населення ефективними, безпечними і якісними лікарськими засобами та виробами медичного призначення.

Обсяги фінансування Програми шляхом надання фінансової підтримки на 2021-2023 роки (додаток 1).

Підприємство має бути включено до мережі головного розпорядника бюджетних коштів та використовувати виділені кошти згідно з планом використання.

Звіт про виконання плану використання бюджетних коштів надається КНП «Золотопотіцький центр первинної медико-санітарної допомоги» Золотопотіцької селищної  ради щоквартально, на вимогу Засновника.

Виконання Програми у повному обсязі можливе лише за умови стабільної фінансової підтримки.

  

ПРОГНОЗОВАНІ ОБСЯГИ ВИТРАТ ПО ПРОГРАМАІ ФІНАНСОВОЇ ПІДТРИМКИ КОМУНАЛЬНОГО
НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ЗОЛОТОПОТІЦЬКИЙ  ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ»

ЗОЛОТОПОТІЦЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ

НА 2021-2023 РОКИ

 

№з/п

Найменування

Виконавці

Тер-мін виконання

Дже-рела фінансування

Орієнтовані обсяги фінансування

1

2

3

4

5

6

2021          ( 6 міс)

2022

2023

Разом

1

Оплата праці; фінансове стимулювання (преміювання, надбавки, оплата інтенсивності роботи та інші  виплати згідно діючого законодавства) працівників КНП «Золотопотіцький центр ПМСД » ЗПСР

Комунальне некомерційне підприємство «Золотопотіцький центр первинної медикосанітарної допомоги » Золотопотіцької селищної ради

2021-

2023

роки

Місцевий бюд-жет

1183 тис.грн.

4000 тис.грн.

1500 тис.грн.

6683 тис.грн

2

 

Оплата комунальних послуги та енергоносіїв

Комунальне некомерційне підприємство «Золотопотіцький центр первинної медикосанітарної допомоги » Золотопотіцької селищної ради

2021-

2023

роки

Місцевий бюд-жет

100.0 тис.грн.

250.0 тис.грн.

300.0 тис.грн

650.0 тис.грн

3

 

Оснащення обладнанням та виробами медичного призначення.

 

Комунальне некомерційне підприємство «Золотопотіцький центр первинної медикосанітарної допомоги » Золотопотіцької селищної ради

2021-

2023

роки

Місцевий бюд-жет

380.0 тис.грн.

750.0 тис.грн.

500.0 тис.грн.

1630 тис.грн

4

Співфінансування  капітального та поточного ремонту, капітально-

го будівництва, реконструкції будівель.

Комунальне некомерційне підприємство «Золотопотіцький центр первинної медикосанітарної допомоги » Золотопотіцької селищної ради

2021-

2023

роки

Місцевий бюд-жет

50.0  тис.грн.

100.0  тис.грн.

150.0 тис.грн.

300.0 тис.грн

 

5

Виконання заходів передбачених постановою КМУ від 17.08.98 № 1303

«Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за  рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань», заходи пов’язані з наданням медичної допомоги, придбання та забезпечення виробами медичного призначення та медикаментами хворих онкологічними захворюваннями, інвалідів 1-2 груп та хворих на орфанні захворювання.

 

Комунальне некомерційне підприємство «Золотопотіцький центр первинної медикосанітарної допомоги » Золотопотіцької селищної ради

 

2021-

2023

роки

 

згідно кількості працівників та студентів

Місцевий бюд-жет

50.0   тис. грн.

 

100.0  тис.грн.

 

150.0 тис.грн.

 

300.0 тис.грн

 

6

Забезпечення туберкуліном, а також своєчасного охоплення щепленнями цільових груп населення згідно з календарем щеплень та за епідемічними показаннями проти дифтерії, поліомієліту, правця кашлюку кору грипу тощо

Комунальне некомерційне підприємство «Золотопотіцький центр первинної медикосанітарної допомоги » Золотопотіцької селищної ради

2021-

2023

роки

Місцевий бюд-жет

40.0

тис. грн.

 

80.0

тис. грн.

 

100.0

тис.грн.

 

  220.0

тис.грн

 

7

Оплата інших адміністративних витрат для забезпечення діяльності підприємства,видатки по’вязані із отримання ліцензії на здійснення діяльності;  придбання предметів матеріалів,господарського інструментів, інвентарю, що не відноситься до основних засобів (бланки,паливо,мастильні  матеріали, запасні частини тощо)

Комунальне некомерційне підприємство «Золотопотіцький центр первинної медикосанітарної допомоги » Золотопотіцької селищної ради

2021-

2023

роки

Місцевий бюд-жет

100.0

тис. грн.

100.0

тис. грн.

150.0

тис.грн.

350.0

тис.грн.

8

Оплата виготовлення та надання кваліфікованих електронних довірчих послуг, доступів до онлайн сервісів медичних інформаційних систем,  інформаційно-телекомунікаційних систем

Та інші витрати необхідні для забезпечення діяльності підприємства.

Комунальне некомерційне підприємство «Золотопотіцький центр первинної медикосанітарної допомоги » Золотопотіцької селищної ради

 

 

 

100.0

тис.грн.

 

100.0

тис.грн.

 

200.0

тис.грн.

 

9

Забезпечення лабораторної діагностики у закладі або на умовах договору підряду, передбаченої відповідною специфікацією надання медичних послуг.

Комунальне некомерційне підприємство «Золотопотіцький центр первинної медикосанітарної допомоги » Золотопотіцької селищної ради

 

 

 

100.0

тис.грн.

 

100.0

тис.грн.

 

200.0

тис.грн.

 

 

Всього

1903 тис. грн.

5580  тис. грн.

3050 тис. грн.

10 533 тис.грн.

                

 

 

 

         Т.в.о. селищного  голови                                               Уляна     ДЕМ'ЯНЧУК


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь