Робочі зустрічі селищного голови з приватними підприємцями
24 грудня 2020 року селищний голова Прокіпчук Михайло Дмитрович провів дві робочі зустрічі з приватними підприємцями, що діють на території Золотопотіцької селищної ради. Перша зустріч відбулася з платниками акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Цей вид податку сплачується кожним покупцем при купівлі алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, оскільки певний відсоток від вартості вже закладений в ціну товару, а приватний підприємець виступає в ролі податкового агента і сплачує кошти за акциз в бюджет селищної ради. Гарантією сплати цього податку для покупця є чек на купівлю відповідного товару – це єдине підтвердження того, що ваші кошти будуть використані на покращення життя в нашій громаді.
Станом на 24.12.2020 року в селищний бюджет Золотопотіцької територіальної громади надійшло 119 995,92 грн. акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. В порівнянні з усіма надходженнями в бюджет протягом 2020 року (близько 14 млн. грн.) – це, звісно, сума не значна, але, як то кажуть: «Копійка гривню береже…»
Найбільшими платниками акцизного податку (понад 10 000 грн) є Лопушняк Ігор Сергійович (смт.Золотий Потік) – 22 306,00 грн., Яворський Любомир Михайлович (смт. Золотий Потік) – 19 330,00 грн., Лисик Марія Степанівна (с.Соколів) – 16 757,00 грн., Данилюк Іван Михайлович (с. Соколів) – 14 561,00 грн.. (Вказані цифри станом на 24.12.2020 року і без урахування показників з сіл Стінка, Млинки, Космирин, Набережне).
Під час зустрічі, окрім обговорення сплати цього виду податку, присутні озвучили такі проблеми, як :
- торгівля певними суб’єктами господарювання без ліцензії та касового апарату;
- торгівля без реєстрації статусу Фізичної особи – підприємця;
- торгівля в недозволених місцях;
- торгівля фальсифікованими спиртними напоями.
Шляхи їх вирішення: співпраця з працівниками поліції, контроль за дотриманням податкового законодавства в сфері торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, проведення роз’яснювальної роботи серед жителів громади.
Також підприємці зазначили, що сформувалася певна категорія жителів громади, які надають перевагу магазинам міста Бучача і вони не замислюються, що закуповуючи товар там, вони наповнюють бюджет Бучацької міської ради.
Наступна робоча зустріч цього дня відбулася з представниками фермерських господарств та сільськогосподарських підприємств. На території Золотопотіцької територіальної громади обробляють землі сільськогосподарського призначення такі підприємства : ПП «Золотопотіцьке», ПП «Костільники», ТзОВ «Тієра», ТОВ «Агрокомпанія Дністер», ТзОВ «Бучачагрохлібпром», ФГ «Гадз», ФГ «Радчук», ФГ «Кадуб», ФГ «Весела гора», ФГ «Левада».
Перше питання, яке обговорили на зустрічі – це відсоткова ставка орендної плати земельних ділянок приватної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (оренда паїв). На даний час в договорах оренди землі переважно вказана ставка 3 %, хоча в багатьох громадах Тернопільщини ця цифра сягла 10-12 %. Орендодавці мало звертають увагу на цю цифру, адже переважну більшість землевласників цікавить лише те, скільки вони будуть отримувати по факту, а не згідно договору. Звісно, орендна плата - це особиста справа кожного землевласника та орендаря. Але з отриманого доходу від надання нерухомого майна в оренду кожен орендодавець сплачує податок на доходи з фізичних осіб із доходів платника податків інших, ніж заробітна плата в місцевий бюджет, а приватне підприємство, що орендує, виступає податковим агентом. Станом на 24.12.2020 р. зі сплати цього податку в селищний бюджет надійшли такі кошти :
ТзОВ « Бучачагрохлібпром» - 1380 851 грн.;
ПП «Золотопотіцьке» - 92 938 грн.;
ПП «Костільники» - 55 453 грн.;
ФГ «Гадз» - 3 301 грн.;
ФГ «Весела гора» - 38 792,81 грн.;
ФГ «Кадуб» - 135 000,00 грн.;
ФГ «Левада» - 4 475,00 грн..
Єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників сплачено в бюджет Золотопотіцької селищної ради :
ТзОВ « Бучачагрохлібпром» - 487 364,32 грн.;
ПП «Золотопотіцьке» - 79 564,74 грн.;
ПП «Костільники» - 49 875,61 грн.;
ФГ «Гадз» - 3 039,57 грн.;
ФГ «Весела гора» - 42 182,91 грн.;
ФГ «Кадуб» - 57 807,34 грн.;
ФГ «Левада» - 4 200,00 грн..
Представники сільськогосподарських підприємств запевнили, що добровільно сплачують орендну плату землевласникам у розмірі, близько, 8 % від нормативно-грошової оцінки та ПДФО з цієї суми у місцевий бюджет і в майбутньому подбають, щоб в нових договорах оренди ці цифри були прописані.
Щороку керівництво вище перелічених підприємств долучається до вирішення поточних проблем сіл та селища, в яких обробляють паї. Їх благодійну допомогу на ремонт дороги, подарунки для дошкільнят та школярів початкової школи на свято Миколая, спонсорську допомогу щодо покращення матеріально-технічної бази в школах та садках, часто називають «соціальними коштами». З метою створення рівних умов для усіх агровиробників та забезпечення прозорості у використанні цих коштів, на зустрічі було прийнято рішення про розроблення документу про співпрацю між Золотопотіцькою селищною радою та фермерськими господарствами і приватними підприємствами. В даному документі буде зазначена фіксована сума в розрахунку з одного гектара землі, що обробляється - мінімальний благодійний внесок та порядок їх використання.
Також селищний голова довів до відома присутніх інформацію про прийняття рішення Золотопотіцькою селищною радою про виставлення на аукціон продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення та про моніторинг використання земель комунальної власності в усіх населених пунктах територіальної громади. 10 грудня 2020 року комісія Золотопотіцької селищної ради виявила факт самовільного зайняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної та державної власності за межами населеного пункту села Сновидів. З цього приводу було направлено звернення в Бучацьке відділення ГУНП та ГУ Держгеокадастру в Тернопільській області.
Згідно чинного законодавства, єдина можливість офіційно укласти договір оренди землі комунальної власності сільськогосподарського призначення –це проведення аукціону з продажу права оренди. Аукціон дає можливість для органу місцевого самоврядування отримати найвищу ціну за оренду землі та звести до мінімуму корупційні ризики при укладанні договору оренди.
Зустрічі з підприємцями в такому форматі організовуватимуться Золотопотіцькою селищною радою і надалі, адже депутатський корпус та керівництво селищної ради чудово розуміють, що тільки за умови співпраці місцевої влади з місцевими підприємцями, прозорій і відкритій системі оподаткування та використання цих податків, можливий розвиток нашої Золотопотіцької територіальної громади.